Kullanıcı Hesap Yönetimi

Kullanıcı Hesap Yönetimi (Privileged Access Management – PAM) kritik sistemlerinize erişimi yönetmenize, izlemenize ve gerekiyorsa kontrol etmenize yarayan çözümdür.

Birçok regülasyon ve güvenlik standardına göre kullanıcılarınızın yetkilerini yalnızca görüntüleme, yazma, silme, değiştirme gibi ayrıcalıklarla düzenlemeniz gerekir. Kötü niyetli bir saldırının ilk hedeflerinden biri yüksek yetkili veya ayrıcalıklı hesaplarınızın ele geçirilmesi olacaktır.

Privileged Access Management (PAM) sistemleri sayesinde ayrıcalıklı hesapların kullanıcı bilgileri güvenlikli bir ortamda saklanır. Ayrıca Kullanıcı Hesap Yönetimi (PAM) ürününü sayesinde bu ayrıcalıklı hesaplara kimlerin erişebileceği de düzenlenebilir. Bunun yanı sıra erişim esnasında yapılan hareketlerin kayıt altına alınması da mümkündür. Kullanıcıların görevleri/hesapları sistemsel olarak yetkili olmasına rağmen bazı durumlarda bu işlemleri onay mekanizmasına sokmaları mümkündür. Aynı zamanda PAM ürünleri sayesinde kullanıcıların şifrelerini belirli aralıklarla veya her kullanımda değiştirilmesi işlemini otomatize edebilirsiniz. Böylece ayrıcalıklı kullanıcıların yaptığı hareketleri kayıt altına almış olur ve kullanıcıların hesaplarının çalınması riskini de minimuma indirerek güvenlik seviyenizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz.